אתם נוסעים בשעת לילה מאוחרת בכביש המהיר, חוזרים מיציאה עם החבר'ה בתל אביב.

ככל שאתם מתקדמים על הכביש התנועה נעשית איטית ובאופק מתגלה מכונית משטרה שעוצרת כל מכונית ומשוחחת עם הנהג.

נשמע כמו התחלה של סיפור מלחיץ, כולכם יודעים מי עומדת להגיע – בדיקת הינשוף! אבל מה קורה אם בורחים ממנה?

 

נשיפון ובדיקת ינשוף

לא כשמה כן היא, בדיקת הינשוף היא בדיקה המיועדת לבני אדם על מנת לבחון את רמת האלכוהול בדמם ולאתר נהגים שיכורים על הכביש (במידה ונמצאתם שיכורים מומלץ לפנות למישהו מקצועי כמו עורך דין נהיגה בשכרות. נהג מוגדר שיכור בעקבות שתיית אלכוהול בזמן נהיגה\בהיותו תחת השפעת סמים\כשנמצאת רמת אלכוהול בדמו שעולה על המוגדר בחוק. בדיקת הינשוף נותנת מענה לסעיף האחרון והיא בודקת את רמת האלכוהול בדם של הנבדק בעת הבדיקה.

טרם בדיקת הינשוף מתבצעת בדיקת נשיפון הנותנת חיווי לשוטר האם להמשיך לבדיקת הינשוף שהיא מורכבת יותר. רובכם ודאי נתקלתם רק בבדיקת הנשיפון ולא בבדיקת הינשוף עצמה.

בדיקת הינשוף היא ניידת ופשוטה. טרם הבדיקה ניתנות לנבדק 15 דקות בהן הוא לא שותה, אוכל ומעשן. בתום הזמן השוטר מגיש צינורית המחוברת למכשיר אלקטרוני, כעת הנהג נושף לצינורית ומיד יופיע לשוטר במכשיר המחובר מה רמת האלכוהול של הנהג בדם. הרמה המותרת בדם משתנה בהתאם לגיל ולותק הנהג. לנהג חדש (שנתיים מהוצאת רישיון) יש הגבלות מחמירות יותר מלנהג צעיר או ותיק, ההגבלות לנהג חדש כל כך מחמירות כך שבעצם אסור להם לשתות בכלל אלכוהול סמוך לעלייתם על ההגה.

למשטרה רשות לעצור כל נהג לבדיקת ינשוף גם ללא ספק או חשד בשכרותו. במידה והמכשיר הראה כמות גבוהה מהמותרת בחוק של אלכוהול בדם רשאי השוטר לשלול את רישיונו של הנהג באופן זמני ל30 ימים. הנהג מורשע בעבירת נהיגה בשכרות ועובר להמשך הליך משפטי שיכול להביא לשלילת רישיונו לגמרי.

 

בריחה מבדיקת ינשוף

בין בדיקת הנשיפון לבדיקת הינשוף, כפי שצוין לעיל, ישנן 15 דקות בהן מבוצעת המתנה לצורך ניקוי לפני הינשוף. בזמן זה, במידה ויחליט הנהג לברוח לשוטר כדי לא לבצע את הבדיקה הוא צפוי לעונש נוסף. מעבר להרשעתו בתור נהג בשכרות הוא צפוי לקבל עונשים נוספים לאחר שייתפס ויובא לדין. העונשים המתווספים מתקשרים לאי ציות לשוטר ויכולים להביא לפסילת רישיונו של הנהג, בעוד הנהיגה בשכרות הייתה יכולה להביא להחרמה זמנית של רישיון או רכב הנהג בלבד.

מטרתה של בדיקת הינשוף לזהות נהגים בשכרות והעונש הצפוי למי שימצא תחת השפעת אלכוהול בזמן נהיגה לרוב מביא להחרמה זמנית של רישיון הנהיגה בעוד בריחה לשוטר גוררת אישומים נוספים בגין אי ציות לשוטר ויכולה להביא לעונשים כבדים יותר.

 

ספר חוקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *