גישור מייצג שיטה חלופית מרכזית ליישוב סכסוכים, שבני זוג עשויים לשקול לפני שהם ממשיכים בהליכי גירושין. בגישור מעורב צד שלישי ניטרלי המסייע לבני הזוג המתגרשים בניהול משא ומתן ופתרון המחלוקות ביניהם. מטרת העל של תהליך זה היא להגיע להסדר בהסכמה הדדית בכל הנושאים הרלוונטיים, כגון חלוקת נכסים, הסדרי משמורת ומזונות, ללא צורך במאבק משפטי מורכב.

 

היתרונות של גישור

ההמלצה לבחון הליכי גישור לפני מתן גט רשמי בבית המשפט מבוססת על כמה יתרונות כלכליים ורגשיים כאחד. גישור בדרך כלל זול יותר מאשר הליך גירושין ארוך שמגיע עד לבית המשפט. הוצאות משפט עלולות להצטבר במהירות במסגרת הליכי גירושין כאלה, במיוחד כאשר הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, מה שמוביל לליטיגציה ממושכת.

גישור, לעומת זאת, מצריך לעתים קרובות פחות פגישות ממספר ההופעות הדרושות במשפטי גירושין, והאופי השיתופי של הגישור יכול להפחית עוד יותר את ההוצאות הקשורות לייעוץ משפטי ושכר הטרחה של עורכי הדין.

היתרונות של גישור

 

האם הגישור דיסקרטי?

היכרות עם המאפיינים של גישור בגירושין יכולה לסייע לדעת האם כדאי בכלל לבצע אותו. אחד המאפיינים הללו הוא שהגישור מציע מסגרת חסויה ופרטית יותר.

בניגוד להליכי בית המשפט, שהם ציבוריים, ישיבות הגישור הן פרטיות. היבט זה של הגישור יכול להיות אטרקטיבי במיוחד עבור זוגות שמעריכים שיקול דעת ורוצים לשמור פרטים על חייהם האישיים וההסדרים הפיננסיים ביניהם מחוץ לרשומה הציבורית.

 

הדגש על שיתוף פעולה – יתרון משמעותי

יתרון משמעותי נוסף של הגישור הוא ההתמקדות שלו בשיתוף פעולה ותקשורת. על ידי עידוד דיאלוג פתוח, גישור מסייע בשמירה על מערכת יחסים מתפקדת בין הצדדים.

זה מועיל במיוחד כאשר מעורבים ילדים, שכן הסדרי הורות משותפת דורשים תקשורת מתמשכת. הגישור מאפשר להורים לפתח תוכנית הורות המתמקדת בטובת ילדיהם, במקום כזו שנכפית עליהם בהחלטת בית המשפט.

 

איך גישור עוזר לבני הזוג לשלוט בתוצאות?

גישור גם מספק לזוגות יותר שליטה על תוצאות הגירושין שלהם. בגירושין בהובלת בית המשפט, ההחלטות הסופיות מתקבלות על ידי שופט ועשויות שלא בהכרח להתאים בצורה מושלמת לרצונות או האינטרסים של מי מהצדדים.

לעומת זאת, הגישור מסמיך את שני בני הזוג לשעבר לנהל משא ומתן ולהסכים על התנאים, ומספק תחושת בעלות וסיפוק מההסדרים הסופיים. תחושת סוכנות זו יכולה להוביל לתוצאות ברות קיימא ומשביעות רצון יותר.

 

החסרונות של גישור – ואיך מונעים אותם

בעוד שגישור יכול להציע יתרונות רבים, הוא לא מתאים לכל מצב. לדוגמה, במקרים בהם קיים חוסר איזון משמעותי ביחסי הכוחות בין הצדדים או במקרים של התעללות במשפחה, ייתכן שגישור לא יהיה הולם מכיוון שהוא דורש רמה של תקשורת פתוחה והוגנת שאולי לא תתאפשר בנסיבות כאלה.

בנוסף, אם צד אחד אינו משתף פעולה או שיש חוסר שקיפות בחשיפת מידע פיננסי, הגישור עלול להיכשל בפתרון בעיות הליבה ביעילות. במצב זה, הדרך היחידה למנוע את הבעיות וליהנות מיתרונות הגישור הוא להתנהל בצורה פתוחה והוגנת.

החסרונות של גישור – ואיך מונעים אותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *