בעבר מקומות עבודה היו תחום אפור בו מנהלים היו מתנהגים לעובדים בכל אופן שנראה להם. כיום המצב שונה, כאשר המושג "התעמרות בעבודה" נכנס יותר ויותר לשיח. התעמרות בעבודה היא יחס מתעמר מצד מעסיק לעובד ללא סיבה ספציפית. החוק קובע שישנם מקרים בהם ניתן אף לקבל פיצוי בגין היחס הזה. על התעמרות בעבודה ועל אפשרות הפיצוי בגינה, תוכלו לקרוא במאמר הבא.

 

התעמרות בעבודה

התעמרות בעבודה זהו מושג שמייצג סל של התנהגויות חוזרות מצד מעסיק כלפי העובד שמשקפות יחס מבזה, משפיל ומלבין פנים. התעמרות יכולה להתבטא בצורת הערות פוגעניות, הודעות משפילות בקבוצת וואטסאפ, השלטת אווירת פחד, איומים, זלזול ופגיעה בשגרת החיים של העובד. כל הביטויים האלה למערכת יחסים מתעמרת צריכים לחזור על עצמם בשביל להיחשב התעמרות, והודעה משפילה אחת אינה מהווה עילה לתביעה.

בנוסף, יש לזכור כי מדובר על מערכות יחסים, ולפעמים על תפיסה סובייקטיבית של העובד. לכן חשוב מאוד לברר עם עורך דין לדיני עבודה האם ניתן לקבל פיצויים בגין התעמרות בעבודה על היחס אותו קיבלתם מהמעסיק.

יש לזכור שבעידן שלנו, הלבנת פנים ויחס מבזה יכולים להתרחש גם באימייל או בקבוצות וואטסאפ, מה שמייצר תיעוד ליחס מצד המעביד ויכול לסייע לתביעה.

התעללות בעבודה

 

המצב המשפטי של התעמרות בעבודה

בחוק בישראל אין התייחסות ספציפית להתעמרות בעבודה, זהו אינו מושג שמופיע בחוק. עם זאת,  לעובדים שחווים התעמרות ישנן כמה הגנות שהם יכולים לבחון. הראשונה היא מתוקף חוק היסוד כבוד האדם וחירותו, שאוסר על פגיעה בכבודו של אדם, ויכול להיות עילה לתביעה. השנייה היא דרך המונח המשפטי "עוגמת נפש" שמאפשר לבית המשפט לפסוק פיצויים בגין גרימת עוגמת נפש לאדם.

 

התפטרות כפיטורים

בנוסף למהלך משפטי דרך ההגנות הקבועות בחוק, ניתן לראות התפטרות בגין התעמרות בעבודה כהתפטרות בגין הרעת תנאים. במקרים כאלה, לעיתים ניתן לקבוע כי דין ההתפטרות כפיטורים, דבר המאפשר קבלת פיצויים גבוהים יותר מהמעסיק.

הטרדה בעבודה

 

פיצויים בגין התעמרות במקום העבודה

החוק לא מציין טווח של גובה פיצויים בגין עוגמת נפש. על התובע להוכיח את היחס המבזה והמתעמר לאורך זמן ממושך, ולהוכיח פגיעה משמעותית בנפשו, בשלוות רוחו ואורח חייו, בשביל להיות זכאי לפיצויים. במקרים בהם הוכחו הדברים האלה, בית המשפט רשאי לקבוע פיצויים בטווח שנראה בעיניו סביר. אלו פיצויים שלרוב נעים בין אלפים לעשרות אלפי שקלים.

 

סיכום

למרות שאין הגדרה מדויקת להתעמרות בעבודה, בעזרת חוקים מסוימים ניתן לקבל הגנה ממעסיק מתעמר, ולקבל פיצויים וסעד לאחר תקופה ממושכת של התעמרות. כיוון שיש להוכיח את ההתעמרות ואת הפגיעה בעובד, חשוב להתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה ולהבין את סיכויי התביעה. לאחר שנראה שיש סיכוי ממשי לתביעה, תוכלו להגישה ואף לדרוש פיצויים בגין היחס המבזה אותו חוויתם.

עורך דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *