הליך משפטי בבית הדין לתביעות קטנות מתנהל בצורה שונה מההליכים המוכרים בבית משפט רגיל. מדובר בתביעות הנוגעות לסכומי כסף של עד 36,400 ₪ ולרוב מדובר בהליך פשוט הכולל דיון אחד בלבד. בשל משך הזמן הקצר של הדיון, יש להתכונן אליו כראוי ובאופן מדוקדק. כך תעשו זאת נכון.

 

1 – ודאו את הסבירות לזכייה בתביעה

על אף שמדובר בהליך יעיל וזריז בהשוואה להליך משפטי רגיל, הכולל לרוב מספר רב של דיונים ובירוקרטיות מתישות – גם הגשה של תביעות קטנות מצריכה הכנה מקדימה מראש, מילוי טפסים וכתיבת מסמכים שונים. הכנה זו תדרוש מכם זמן ובמקרים מסוימים גם כסף, ולכן חשוב מאוד להגיש תביעה רק במידה ואתם מאמינים בסיכויים שלכם לנצח בה ולקבל את סכום הפיצויים.

ניתן לעשות זאת בהתייעצות עם עורכי דין או אנשי מקצוע העוסקים בליווי הליכי תביעות קטנות, שיעניקו לכם את חוות דעתם ביחס לסיכוי לניצחון בתום ההליך.

תְבִיעָה

2 – אספו כל מסמך המחזק את עמדתכם

על מנת לבנות את עמדתו בסוגיה המונחת בפניו, השופט קורא את כתבי התביעה וההגנה של הצדדים המעורבים. חלק משמעותי ביותר מתוך כתבים אלה הוא הראיות המוצגות בהם. אותן ראיות יכולות להיות קבלות, הסכמים, חוזים, חשבוניות, הקלטות או כל דבר אחר שמוכיח את טענותיכם. גם ראיה "חזקה" אחת יכולה להטות את הכף ולשנות את דעתו של השופט, במיוחד כשמדובר בנושאי צרכנות ומתן שירות, שהם מירב עיסוקו של בית משפט לתביעות קטנות.

 

3 – השקיעו בהכנת כתב התביעה איכותי

כתב תביעה הוא מסמך בו מפרט התובע את טענותיו ואת הסיבות בגינן הוא מאמין כי נעשה לו עוול על ידי הנתבע, או את העבירה שבוצעה על ידי הנתבע. כתב התביעה צריך להיכתב בהתאם להגדרות מדויקות וקפדניות של בית המשפט, ואין לכתוב אותו ללא ניסיון קודם בדבר, היות והתובע מחויב לנאמר בו לכל אורך ההליך.

בהליך משפטי בתביעות קטנות מקיימים לרוב רק דיון אחד אשר בסופו ניתן פסק הדין, מה שאומר שכתב התביעה הוא הדרך המרכזית שלכם להבעת טענותיכם. לשם כך, ניתן להיעזר באנשי מקצוע הבקיאים בכתיבת מסמך זה ומעניקים יעוץ וליווי בכתיבתו.

כתב תביעה

4 – פנו לקבלת ייעוץ וליווי

היות ולא כולנו עורכי דין הבקיאים בהגשת תביעות ואופן ניהולן, חשוב מאוד שתיעזרו בגורם נוסף שידע לתת לכם את ההכוונה המתאימה. לצורך כך, ניתן לפנות למשרד עו"ד המספק ייעוץ לתביעות קטנות, שם  ידעו להסביר לכם את אופן ביצוע הליך משפטי בבית משפט לתביעות קטנות, ויעזרו לכם לעבור את ההליך בצורה חלקה ומוצלחת.

 

סיכום

אל תקלו ראש בביצוע ההליך המשפטי, וודאו את הסבירות שלכם לנצח בתביעה מבעוד מועד. אם אכן קיימת סבירות גבוהה להצלחת ההליך, אספו כל מסמך או טופס שיכולים להוכיח את הטענה המובאת, והתחילו בכתיבת כתב התביעה. אם עולם המשפטים זר לכם, מומלץ לפנות לייעוץ של גורם מקצועי בתחום שיתרום לכם מניסיונו לאורך ההליך.

תביעות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *