תשלום המיסים השונים שכולנו נדרשים לשלם מידי חודש, הפך לדבר שבשגרה עבור רבים מאיתנו. אך לעיתים, בין אם בכוונת זדון ובין אם בשוגג, הצטברו אצלנו כספים עליהם לא הצהרנו לרשות המיסים, דבר המהווה עבירה פלילית ועלול לגרור קנסות גבוהים, או שפשוט, ניתן יהיה לפתוח בהליך גילוי מרצון

 

הון שחור

בעוד שחובת תשלום המס היא פעולה נורמטיבית ולגיטימית עבור רבים מאיתנו, ישנם כאלו אשר מתחמקים מחובת תשלום מס הכנסה, בין אם בכוונה תחילה ובין אם בשוגג וצוברים סכומי כסף לא מוצהרים (הון שחור).

הון שחור, שמקורו בהכנסות בלתי מדווחות למס הכנסה, מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין, אך הרצון לחסוך את תשלום המס וההנחה הרווחת כי רשות המיסים לא תתעסק בסכומים 'קטנים', מביאה לא מעט אנשים לקחת על עצמם את הסיכון הכרוך בהון שחור.

 

גילוי מרצון – כך הכל התחיל

אם בנקודת זמן מסוימת אכן חלק מאיתנו היו מוכנים לקחת על עצמם את הסיכון לקנסות ועבירה פלילית בגין הון שחור, הרי ייתכן שמציאות זו השתנתה במהלך השנים וכעת אנחנו מעוניינים להסדיר את נושא הכספים שלא דווחו מול רשות המיסים.

מבחינת רשות המיסים, ההבנה כי מדובר בתופעה בהיקף של מיליארדי שקלים, יחד עם משאבי האכיפה המוגבלים למדי, שלא מאפשרים התמודדות יעילה עם כל אדם שלא מדווח על הכנסותיו, הביאה את רשות המיסים לאפשר נוהל של גילוי מרצון, אליו מומלץ לגשת עם עו"ד מקצועי בתחום המס – עורך דין משה קריסי.

 

מהו תהליך גילוי מרצון?

כאמור, במטרה להילחם בהעלמות מס ובהון השחור, רשות המיסים החלה בשנת 2005 לאפשר נוהל של גילוי מרצון, המאפשר לכל מי שביצע עבירת מס ולא הצהיר על הכנסות, להצהיר עליהם בהליך מסודר וללא קנסות והליכים פליליים.

כדי להתחיל בתהליך גילוי מרצון, ישנם מספר תנאים בסיסיים, בהם הנישום נדרש לעמוד, ביניהם מחויבות לכנות ותום לב וזאת כאשר לא נערכה כבר חקירה או בדיקה של משטרת ישראל או רשות המיסים.

 

מה נדרש לעשות כדי להתחיל בתהליך גילוי מרצון?

תהליך הגשת הבקשה צריך לכלול פירוט מדויק של ההכנסות ומקורן, אומדן של תשלום המס וכן כל מסמך אחר רלוונטי לשנות המס בגינן לא שולם המס כנדרש. את הבקשה יש להגיש לסמנכ"ל בכיר ברשות המיסים הממונה על חקירות המס, כאשר הוא ישמש הסמכות הבלעדית לאישור הבקשה.

אמנם מדובר בהליך המושת על אמון וכנות, אך אנשים רבים עדיין חוששים לפנות לרשות המיסים ולכן, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בענייני המס בכלל ובגילוי מרצון בפרט, שילווה אתכם לאורך כל הדרך, החל מבחינת התיק ומתן מידע מקיף, דרך הגשת הטפסים והמסמכים כנדרש ועד הסדרת החוב מול רשות המיסים ויציאה לדרך חדשה.

 

גילוי מרצון – לצאת לדרך חדשה מול רשות המיסים

לסיכום, ראינו כי הליך גילוי מרצון מאפשר לדווח ולהצהיר על הכנסות שלא חויבו במס וזאת מבלי שינקטו נגדם הליכים משפטיים. הליך זה אמנם נשמע פשוט וסימפטי, אך כפי שראינו, מומלץ לעבור את התהליך עם עו"ד גילוי מרצון מקצועי ומנוסה.

עורך דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *